Aby vaše uši netrpeli

Starostlivosť o uši mnoho z nás nepokladá za príliš dôležitú. Raz za čas si ich vyčistíme vatovými tyčinkami, niektorí možno použijú špeciálny strojček, alebo kvapky. Takáto starostlivosť našim ušiam, však nestačí, respektíve nie je vôbec vhodná. Na druhej strane ani prílišná starostlivosť vašim ušiam neurobí dobre. Čo by teda naše uši naozaj chceli?

atraktivnost
 
Všetkého veľa škodí…
A v prípade uší to platí dvojnásobne. Ušný maz, ktorý sa všetci tak úpenlivo snažíme odstrániť, naše uši potrebujú. bez neho vysýchajú, sú náchylné na vznik bakteriálnych a infekčných ochorení. Navyše suché uši, nie sú ani ničím príjemným. Ak si tento orgán na svojom tele čistíte prehnane, zbavujete sa ušného mazu, ktorý uši vlastne chráni. Určite zabudnite aj na rôzne voskové sviečky. Dnes ich dostanete aj v bežnej drogérii. Ak si do ucha nakvapkáte vosk, takmer so stopercentnou istotou skočíte na operačnom stole, kde vám ho budú musieť komplikovanou cestou vytiahnuť.
 
Naše uši by vatové tyčinky najradšej nepoznali
Ušné tyčinky, spreje, alebo strojčeky, ktoré by mali byť omnoho lepšie ako tyčinky, sú pre naše uši hotovou pohromou. Spomínaný maz nám v skutočnosti nevyčistia a ani ho neodstránia. Iba si ho takto zatlačíte dovnútra, čím vám postupom času vznikne takzvaná mazová zátka. Tá vám môže ucho doslova zapchať, opäť raz sa nevyhnete návšteve lekára a operačnému zákroku.

model
 
Uši potrebujú málo
Teraz ste už snáď pochopili, že nadmerná starostlivosť o ši je viac než nepotrebná. Na druhej strane sa asi nezmierite s tým, že budete po svete chodiť so špinou za aj v ušiach. Stačí, ak si budete dôkladne odstraňovať maz, ktorý je viditeľný pri vstupe do ucha. Uši si opláchnite čistou, vlažnou vodou a priestor okolo otvoru vyutierajte papierovou vreckovou. Ak máte pocit, že sú vaše uši suché, alebo vás v nich škriabe, navštívte radšej lekára.